Każda osoba przed podpisaniem umowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym (w skrócie: TU) poza standardowym zapoznaniem się z treścią samej umowy powinna dokładnie poznać ogólne warunki ubezpieczenia (w skrócie: OWU). Najbardziej istotne zapisy znajdują się właśnie w tym dokumencie. Wielu kupujących polisę nie zwraca na niego uwagi, traktując go jako zbędny „regulamin” umowy. Zdarza się, że jest on całkowicie pomijany przez strony pomimo obowiązku wynikającego z art. 384 Kodeksu Cywilnego.
Treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia ma znaczący wpływ również na samą wysokość odszkodowania. To właśnie w OWU najczęściej są uwzględnione zasady wyliczania szkody i wypłaty ewentualnego odszkodowania. Ubezpieczyciele przeważnie proponują ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych (powódź, pożar etc.) jak również od włamania, kradzieży, dewastacji czy nawet od odpowiedzialności cywilnej wobec innych osób związanego z zachowaniem dzieci czy posiadanego zwierzęcia. Częstym zjawiskiem jest zaniżanie, na podstawie kosztorysu ubezpieczyciela, należnego odszkodowania. Dopiero po złożeniu pozwu do Sądu poszkodowany uzyskuje dopłatę od TU rzędu nawet kilkakrotności tego co otrzymał na samym początku. Niestety, równie częstym zjawiskiem jest całkowity brak wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania. Głównie z taką sytuacją mamy do czynienia przy zaistnieniu pożaru (np. nieszczelność przewodu kominowego; pożar sadzy w kominie przewodowym). Poprzez brak dokładnego zapoznania się z OWU ubezpieczony, nie znający przepisów prawa budowlanego, często jest pozbawiony wypłaty odszkodowania.
W większości OWU zawarte są obowiązki dla ubezpieczonego, np. obowiązek przestrzegania m.in. art. 62 prawa budowlanego. Dopiero po zapoznaniu się z tą ustawą ubezpieczony mógłby się dowiedzieć, że może liczyć na odszkodowanie jedynie wtedy, gdy minimum raz w roku będzie posiadał skontrolowane przewody wentylacyjne, dymowe czy spalinowe. Taką kontrolę może przeprowadzić osoba tylko z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi, nie zaś sam poszkodowany domowymi sposobami. Brak protokołu potwierdzającego coroczny przegląd kominiarski bardzo komplikuje sytuację i przeważnie powoduje, że nie otrzymamy odszkodowania po pożarze. Reasumując, konsekwencją niewywiązania się z obowiązków przez poszkodowanego, które to miały nawet pośredni wpływ na powstanie szkody - wynikających właśnie z OWU - będzie skutkowało brakiem wypłaty odszkodowania od TU. Jak widać, samo opłacanie składek to nie wszystko.
Wrzechobecną praktyką jest pisanie przez sprzedawców (przedsiębiorców) w serwisach np. takich jak Allegro, że nie odpowiadają oni za wysłany towar. Zapis ten jest niezgodny z prawem, gdyż do momentu otrzymania towaru przez konsumenta, za zaginięcie, lub uszkodzenie towaru odpowiada przedsiębiorca. Podstawa prawna – art. 548 § 3 Kodeksu cywilnego