Prezydent Andrzej Duda w dniu 22.6.2016 r. podpisał ustawę o lokalizacji i eksploatacji elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa antywiatrakowa). Ustawa ta była przyjmowana w trybie pilnym, z pominięciem ścieżki rządowej, konsultacji społecznych, udziału zainteresowanych i bez oceny skutków regulacji. Ustawa ta określa warunki i tryb budowy oraz lokalizacji elektrowni wiatrowych. Zgodnie z nowymi przepisami, elektrownię wiatrową będzie można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości; licząc z łopatami, w efekcie oznacza to odległość około 1,5 aż do 2 km. od zabudowań mieszkalnych i mieszanych, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa oraz obszarów szczególnie cennych z przyrodniczego punktu widzenia (np. w powiecie żuromińskim - Natura 2000).
W tym momencie należy zadać sobie pytanie czy ta zasada nie będzie działała przypadkiem w obie strony? Tzn. czy osoby które mają zamiar pobudowania domu w odległości 2 km od wiatraka będą mogły to zrobić? Kwestią bezsporną jest, że rozpoczęte budowy w mniejszej od ustawowej odległości od wiatraków będzie można prowadzić zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawa. Uwaga. Otóż, przepisy te, będą miały zastosowanie również w tę drugą stronę, tzn., że po ich wejściu w życie (tj. 7.6.2016 r.) nie będzie można wybudować domów mieszkalnych lub budynków o funkcji mieszkalnej jeżeli w pobliżu – a konkretnie w odległości równej dziesięciokrotnej wysokości wiatraka będzie znajdował się właśnie owy wiatrak. Legislator pozostawił jednak delikatnie uchyloną furtkę i udostępnił możliwość budowy, pomimo niezachowania należytej odległości. Będzie tak wówczas, tylko wtedy, gdy obowiązujący w dniu wejścia w życie ustawy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie pozwalał na danym terenie na budowę. W sytuacji, gdy takich planów nie ma, samorządy dostaną 36 miesięcy na ich stworzenie.
Tak więc właściciele zagrożonych działek mają trzy lata by gmina uchwaliła przeznaczenie ich gruntu na zabudowę mieszkaniową. Zdarza się, że okres trzech lat jest okresem zbyt krótkim by uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego, wtedy można wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Po upływie tego czasu organy architektoniczno-budowlane nie będą mogły wydać pozwolenia na budowę budynku w odległości mniejszej niż 10 krotna wysokość elektrowni wiatrowej i taka działka stanie się, oczywiście w przypadku wciąż obowiązywania w/w ustawy, po prostu nieużytkiem.
Wrzechobecną praktyką jest pisanie przez sprzedawców (przedsiębiorców) w serwisach np. takich jak Allegro, że nie odpowiadają oni za wysłany towar. Zapis ten jest niezgodny z prawem, gdyż do momentu otrzymania towaru przez konsumenta, za zaginięcie, lub uszkodzenie towaru odpowiada przedsiębiorca. Podstawa prawna – art. 548 § 3 Kodeksu cywilnego