Jazda autem pod wpływem alkoholu

Jazda autem pod wpływem alkoholu jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw w naszym kraju. To właśnie statystyka – ogromna ilość spraw przekłada się na surowość traktowania sprawców takich czynów.
Wypada zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującego pojazdem czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. 
W prawie polskim wyróżnia się 2 poziomy stężenia alkoholu we krwi, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony jako wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń) albo czyn zabroniony jako właśnie już przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego).
W przypadku, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2% do 0,5% mamy do czynienia z wykroczeniem. Stan nietrzeźwości jest zaś wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5% albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Wtedy kwalifikacja prawna czynu to art. 178a k.k. Konsekwencją skazania z art. 178a k.k. jest pozbawienie wolności do lat dwóch, grzywna albo ograniczenie wolności, zakaz prowadzenia pojazdów minimum na okres 3 lat, aż do lat 15 oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5.000,00 zł.
Warto przy tym podkreślić, iż zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, która weszła w życie z dniem 01 lipca 2015 r. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeka się co najmniej na okres 3 lat do lat 15 (przed nowelizacją zakaz prowadzenia pojazdów wynosił jedynie od 1 roku do 10 lat).
W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy korzystnym rozstrzygnięciem jest wyrażenie zgody, przez podejrzanego np. na Komendzie Policji, na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k., w którym podejrzany zgadza się na wydanie wyroku skazującego oraz w konsekwencji orzeczenie minimum 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Należy zwrócić uwagę, że pomimo nowelizacji kodeksu karnego i wydłużenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ustawodawca nie znowelizował przepisów regulujących instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd ma możliwość całkowitego odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych(!), bądź też może orzec zakaz na okres tylko jednego roku.
Zaletą wywalczenia warunkowego umorzenia jest to, iż w świetle prawa sprawca będzie osobą niekaraną. Dodatkowo występuje szansa na ominięcie obowiązku zdawania ponownie egzaminu na prawo jazdy. Jednakże, by Sad mógł zastosować instytucję warunkowego umorzenia i np. odebrać prawo jazdy jedynie na okres roku nie zaś trzech lat, musi zostać spełnionych łącznie kilka przesłanek.

To sprzedawca odpowiada za wysłany towar

Wrzechobecną praktyką jest pisanie przez sprzedawców (przedsiębiorców) w serwisach np. takich jak Allegro, że nie odpowiadają oni za wysłany towar. Zapis ten jest niezgodny z prawem, gdyż do momentu otrzymania towaru przez konsumenta, za zaginięcie, lub uszkodzenie towaru odpowiada przedsiębiorca. Podstawa prawna – art. 548 § 3 Kodeksu cywilnego