Piesi vs rowerzyści

Jak stanowi art. 33 ustawy o prawie o ruchu drogowym, kierujący rowerem obowiązany jest korzystać z jezdni, drogi dla rowerów lub wyznaczonego pasa ruchu. Generalną zasadą jest, iż rowerem po chodniku jeździć po prostu nie można. Jak to bywa, od generalnych zasad, mamy odstępstwa i tak w przypadku, kiedy kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do lat 10, która też kieruje rowerem mogą oni wspólnie jechać po chodniku. Można jeździć po chodniku również w przypadku gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry, a nadto w przypadku, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Należy interpretować to w taki sposób, że jeżeli na ulicy zalega śnieg, występuje gołoledź to rowerzysta ma wtedy prawo poruszać się  właśnie po chodniku.  Warto również nadmienić, iż kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i co ważne ustępować miejsca pieszym. Ponadto, warto wiedzieć, iż w polskim prawie zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy, oraz występuje zakaz zaczepiania się o inne pojazdy.

Od maja 2011 roku przewożenie dzieci w przyczepkach na rowerze jest legalne. Pojawia się zatem pytanie czy mamy prawo jechać rowerem po chodniku ciągnąc za sobą przyczepkę, w której jest dziecko? Otóż, jak już powyżej było wspomniane, rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Kluczowe tutaj jest stwierdzenie "kierującą rowerem". Dziecko siedzące w przyczepce nie kieruje rowerem. Tak więc, z dzieckiem w przyczepce możemy jechać  jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej.

Zaś, co do osób jeżdżących na rolkach, wrotkach czy hulajnogach należy dobitnie napisać, iż nie posiadają oni prawa do jazdy po jezdni czy po wyznaczonych ścieżkach dla rowerzystów. Co ciekawe, przepisy traktują miłośników rolek, wrotek czy hulajnóg jako zwykłych pieszych. Według ustawy, powyższy sprzęt to urządzenia przeznaczone do rekreacji lub do uprawiania sportów ekstremalnych, a więc do wykorzystania poza drogami publicznymi. Tych ograniczeń dla rolkarzy etc. nie ma zaś w strefie zamieszkania. Pieszy, a więc także rolkarz, może tam korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 Prawa do ruchu drogowym).

To sprzedawca odpowiada za wysłany towar

Wrzechobecną praktyką jest pisanie przez sprzedawców (przedsiębiorców) w serwisach np. takich jak Allegro, że nie odpowiadają oni za wysłany towar. Zapis ten jest niezgodny z prawem, gdyż do momentu otrzymania towaru przez konsumenta, za zaginięcie, lub uszkodzenie towaru odpowiada przedsiębiorca. Podstawa prawna – art. 548 § 3 Kodeksu cywilnego