Przygotuj się do rozwodu

Przed podjęciem decyzji o wystąpieniu na drogę sądową, z pozwem o rozwód, należy zacząć kompletować wymagane i mogące się przydać dokumenty. Zeznania podatkowe z ostatnich kilku lat, aktualną umowę o pracę, odpis aktu małżeństwa oraz aktów urodzenia dzieci. Rozsądnym jest dokonywanie zapisków wydatków. Głównie związanych z wychowaniem oraz utrzymaniem dzieci oraz domu. Wyliczenia rzędu ile miesięcznie przeznaczonych jest pieniędzy na wyżywienie, odzież, środki czystości, edukację etc. mogą być bardzo przydatne.  Należy również zbierać wszelkie faktury za dokonanie zakupów. Pamiętajmy, by przy każdym zakupie prosić o fakturę na swoje dane. Rachunki mogą być podważane przez drugą stronę w czasie procesu, faktura zaś jest imienna. Wypada również zastanowić się nad listą swoich świadków. Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji z kim mają pozostać dzieci i jaką kwotę alimentów powinien płacić drugi małżonek. Już na początku procesu rozwodowego można dokonać zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego. Oznacza to, że już z początkiem procesu małżonek będzie uiszczał kwoty na rzecz dzieci. Poza kwestiami prawnymi należy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Rozwód może rozwiązać małżeństwo, ale rozwód nigdy nie sprawi, że eks-małżonkowie staną się byłymi rodzicami. Obowiązki rodzicielskie nie wygasają wraz z rozwiązaniem małżeństwa.

Już na etapie złożenia pozwu do Sądu należy dokonać opłaty sądowej w wysokości 600 zł. Występuje możliwość ubiegania się o zwolnienie z tej opłaty. Wystarczy wraz z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych dołączyć wypełniony formularz o stanie rodzinnym. Jeśli małżonkowie chcą się rozejść szybko i polubownie to rezygnują z orzeczenia o winie, w przypadku gdy chociaż jedno z małżonków dąży do udowodnienia nawet ze względów moralnych, że ich współmałżonek jest winny rozpadu małżeństwa, wtedy taka sprawa może trwać kilka lat. Wykazanie, iż druga strona jest winna rozpadu małżeństwa posiada duży ekonomiczny plus. Otóż, osoba, której zostanie udowodniona wina może zostać zobowiązana do płacenia alimentów nie tylko na rzecz dzieci ale również dożywotnio na rzecz drugiego małżonka.

Należy pamiętać iż oprócz samego rozwiązania małżeństwa przez rozwód, sąd rozstrzyga w wyroku także o innych istotnych kwestiach. Chociażby jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, Sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Ponadto, w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, Sąd może nakazać jego eksmisję. Wyrok sądu pierwszej instancji podlega oczywiście zaskarżeniu do Sądu Apelacyjnego.

Rękojmia czy gwarancja

Korzystniejsza dla kupującego jest rękojmia, jej warunki są określone w przepisach prawa, których przedsiębiorca nie może  zmieniać na niekorzyść konsumenta. Wybór rękojmi daje konsumentowi większą pewność posiadanych uprawnień oraz ułatwia dochodzenie roszczeń. Inaczej jest w przypadku gwarancji: zakres odpowiedzialności przedsiębiorcy i uprawnienia konsumenta określa wówczas samodzielnie tylko gwarant, więc mogą one być mniej korzystne od regulacji ustawowych związanych właśnie z rękojmią.