Obowiązki policjanta wobec obywatela

Każdy z nas, prędzej czy później będzie miał kontakt z funkcjonariuszem policji. Pomimo należytego przestrzegania prawa i tak z niewiadomych względów możesz zostać zatrzymany i wylegitymowany. Wiele osób dziwi się, że idąc spokojnie ulicą zostają zatrzymani i poproszeni o dowód osobisty. W takiej, zaskakującej sytuacji, dobrze znać swoje prawa i uprawnienia drugiej strony. Otóż, zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji: policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka, nadto art. 15 ust. 6 tej ustawy stanowi, iż czynności wymienione w ust. 1 (m.in. legitymowanie, zatrzymywanie) powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste.

Powyższe artykuły ustawy można krótko podsumować, iż funkcjonariusz ma obowiązek przestrzegania praw człowieka, a co za tym idzie zachowywać się w stosunku do nas z godnością, bez buty i z taktem, tak jak to przystoi funkcjonariuszowi publicznemu. Każde buńczuczne zachowanie funkcjonariusza może zostać uznane za przewinienie dyscyplinarne o czym wprost stanowi art. 132 ustawy o Policji. Poza kwestią dobrych manier i profesjonalizmu funkcjonariusza, spoczywa na nim szereg obowiązków wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów. Otóż: każdy policjant, który przystępuje do czynności służbowych jest obowiązany:  podać swój stopień.  Imię i nazwisko (w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych). Podstawę prawną zatrzymania. Przyczynę podjęcia czynności służbowej (często funkcjonariusze za przyczynę uznają konieczność ustalenia naszej tożsamości). Pkt 3 § 2 w/w rozporządzenia, stanowi o tym (statystycznie najczęściej jest to pomijane przez policjantów) że po zakończeniu wykonywania czynności służbowych, policjant ustnie informuje (nie, że może, a musi  poinformować) osobę, wobec której czynności podjęto, o prawie złożenia zażalenia do Prokuratury na sposób przeprowadzenia przez niego czynności.

W sytuacji, kiedy policjant nie wykonał ciążących na nim obowiązków, bądź wykonał je nienależycie, a my czujemy się po tych czynnościach np. poniżeni to poza zażaleniem do Prokuratury należy pamiętać, iż przysługuje również skarga bezpośrednio do komendanta danej jednostki.

Warto wiedzieć, iż na naszą skargę zawsze musimy otrzymać odpowiedź o sposobie jej rozpatrzenia.

To sprzedawca odpowiada za wysłany towar

Wrzechobecną praktyką jest pisanie przez sprzedawców (przedsiębiorców) w serwisach np. takich jak Allegro, że nie odpowiadają oni za wysłany towar. Zapis ten jest niezgodny z prawem, gdyż do momentu otrzymania towaru przez konsumenta, za zaginięcie, lub uszkodzenie towaru odpowiada przedsiębiorca. Podstawa prawna – art. 548 § 3 Kodeksu cywilnego